Oprogramowanie dedykowane
Co to jest oprogramowanie dedykowane i kiedy możemy mówić o tym że mamy produkt dedykowany. W mojej ocenie produkt dedykowany nie tylko taki który został napisany wg koncepcji klienta ale także ten który na bazie produktu gotowego został dostosowany w zakresie funkcjonalności do wytycznych.
Obecnie coraz częściej spotykamy się właśnie z takimi produktami dedykowanymi ale nie pisanymi od tzw. zera. taki model szczególnie sprawdza się tam gdzie obszar wdrożenia jest dość typowy, np: przetwarzanie zamówień, reklamacji, itp. a specyfika procedur klienta jest na tyle indywidualna, gdzie żaden gotowy moduł/system nie spełnia 100% wymagań. Wtedy właśnie optymalne z punktu widzenia kosztów jest dostosowanie istniejące oprogramowania do procedur i procesów klienta.
Takie podejście jest możliwe gdy: dostawca realizuje takie projekt z dostosowanie oraz co ważne, dostawca ma zasoby i jest w stanie świadczyć następnie serwis takiego dedykowanego produktu. warto zwrócić również uwagę na koszty, reguła mówi, że takie dozwiązanie powinno być zdecydowanie tańsze od produktu tworzonego na zamówienia a tylko niewiele (20-30%) droższe od produktów seryjnych. Często miernikiem jest tutaj wycena dostawcy oprogramowania w zakresie godzin rozliczeniowych jakie potrzebne są na dostosowania. Tym samym możemy dokonać oceny opłacalności po tym nie popaść w drugą skrajność i nie zamówić systemu dostosowywanego którego cena będzie wyższa niż tworzonego wg wymagań.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.